Turistička organizacija opštine žitište

Manifestacije

Na teritoriji opstine Zitiste odrzava se preko 35 manifestacija razlicitog karaktera i sadrzine. Na godisnjem nivou, procenaje da postojece manifestacije okupe preko 85.000 posetilaca iz zemlje i inostranstva. Kako je opstina Zitiste prepoznata kao odlican primer zajednistva iskazanog kroz bogatu nacionalnu i versku strukturu, upravo je manifestacioni turizam odlican resurs za negovanje i promociju drustvenih vrednosti kojima opstina Zitiste raspolaze. Turisticka organizacija opstine Zitiste је, kao jedan od strateskih ciljeva predvidela aktivno angazovanje svih postojecih kapaciteta u cilju promocije i unaprec7enja manifestacionog turizma opstine Zitiste. Naglasakje posebno dat manifestacijama koje neguju nacionalnu, versku i kulturnu raznolikost i koje kao takve najbolje prezentuju drustvene vrednosti svih stanovnika i naseljenih mesta u opstini. Pored seoskih i crkvenih slava i obelezavanja znacajnih datuma, ove manifestacije ujedno i najbolje prezentuju drustvene vrednosti opstine Zitiste i naglasavaju multietnicnost nase opstine.

Pile Fest

„Pile fest” odrzava se svake godine u toku juia meseca u Zitistu. Ideja organizacije jedne ovakve manifestacije pokrenuta je od strane Opsteg udruzenja preduzetnika Zitista sa zeljom da se modernom turisticko- privrednom i kulturno-sportskom manifestacijom Opstina Zitiste i sve njene vrednosti predstave na najbolji moguci nacin. Takmicenje u kuvanju pileceg paprikasa, pripremanje kajgane od 1000 јаја, mini sajam zivinarstva i muzicko-zabavni nastupi brojnih izvodjaca i grupa iz zemlje i okruzenja samo su neki od segmenata koji manifestaciju „Pile fest” svrstavaju u jednu od najznacajnijih dogadaja na ovom prostoru.

Torđanski Dani Kulture

Tradicionalna kulturno-obrazovna i zabavna manifestacija “Tordanski dani kulture” svecano se odrzava u banatskom selu Torda u opstini Zitiste, a traje svakogvikenda do polovine marta.

Topolovačka Pasuljijada

Topolovacka pasuljijada organizuje se pocetkom meseca septembra u Ravnom Topolovcu. Osnovni cilj manifestacije je povezivanje proizvodaca pasulja i razmena iskustava i savremenih metoda proizvodnje pasulja. Manifestacija je okarakterisana kao izuzetno znacajan regionalni susret proizvodaca pasulja koji obuhvata i takmicenje u pripremanju gastronomskih spacijaliteta od pasulja uz brojne muzicko- zabavne sadrzaje.

Karađorđevačka Prela

U okviru Karadordjevackih prela organizuju se knjizevne veceri, pozorisne predstave profesionalnih i amaterskih pozorita, etno izlozbe, duhovne i istorijske tribine, a organizovace se i strucna predavanja za zemljoradnike. U organizaciji amatera iz Banatskog Karadjordeva i susednih mesta organizovace se i krajisko vece, a jedno vece се biti rezervisano i za sportiste. 1z organizacionog odbora uvek najavljuju veoma bogat i sadrzajan program „Karadjordjevackih prela”.

Itebejski Zimski Susreti

ltebejski zimski susreti se odrzavaju preko 30 godina u Novom ltebeju uz ucesce velikog broja kulturno-umetnickih drutava, kao i mnogobrojnin gostiju i zvanicnika. Moze se pogledati izlozba rucnih radova vrednih zena iz Novog ltebeja i susednih mesta. Susreti se odrzavaju od poslednje subote januara svakog vikenda u sledecih mesec i ро dana uz mnogo zanimljivih sadrzaja.

Spomenar

Festival “Spomenar” predstavlja susret veterana folklora Srbije. Po svojim propozicijama koje su utemeljene 1997. godine, ovaj festival okuplja folklorne ansamble ciji su clanovi stariji od 35 godina. On se odrzava svake godine pocev od druge subote u martu i traje pet vikenda. Pripreme za odrzavanje susreta, organizator Turisticka organizacija opstine Zitiste, zapocinje u decembru kada se na adrese stotinak KUD-ova salju dopisi oterminima odrzavanja.

Likovna Kolonija

Manifestacija se odrzava svake godine ujuiu mesecu. Traje dva dana, ucesnici rade akrilnim bojama, u obavezi su da naslikaju dve slike (jedna tema je zadata a drugaje slobodan izbor) koje ostaju u legatu TOOZ. Ucesnici su slikari amateri likovnog udruzenja “Ма1а pruga”, amaterski i akademski slikari iz Zrenjanina, Kikine, Novih Kozaraca, Beograda, Paneva, Borova.

U Žitištu na Žitnici

Prvi Festival decjih folklornih ansambala pod nazivom “U Zitistu, na zitnici” odrzan је 5.ји1а 2008. godine. Po propozicijama Festivala, ucesnici su folklorni ansambli sa clanovima uzrasta od 7 do 12 godina, svake godine ucestvuje ро cetiri ansambla iz nase Opstine, dva ansambІa iz susednih opstina, dva ansambla iz uze Srbije i dva ansambla iz inostranstva. Organizovano je druzenje dece u prostoru Atrijuma Doma kulture.

Znam i ja

Ovu manifestaciju TOOZ organizuje svake godine 8. novembra na sv. Dimitrija kojije ujedno i Dan prosvetnih radnika u Srbiji. Na ovaj dan pruza se podrska svim prosvetnim radnicima u Srbiji, njihovom predanom radu, a sve u cilju stasavanja buducin generacija. Ucesnici su polaznici PU “D. Maksimovic” iz Zitista i ucenici nizih i visih odelenja svih skola sa teritorije opstine Zitiste koji svojim nastupom pripreme izuzetno bogat program i samim tim uvelicaju ovu manifestaciju.

Dani seoskih žena

Ovu manifestaciju TOOZ organizuje u oktobru mesecu u saradnji sa Komisijom za rodnu ravnopravnostSO Zitiste. Opstina Zitiste priprada redu seoskih sredina, Cine је 12 naseljenih mesta, cilj ove manifestacijeje da se skrene paznja na znacaj ove teme, uz prigodan program na Trgu u Zitistu akcenat se stavlja da se zenama na selu obezbedi ravnopravan pristup i potpuno ucesce u svim strukturama drustvenog zivota.

Banatska kuća - Torak

“Banatska kuca”је arhitektonski slicna autohtonim banatskim kucama, izgradena је pre 120 godina i danas je u funkciji kulture i turizma. Tokom proleca 2002. godine su poceli radovi na izgradnji etnokompleksa “Banatska kuca” koji je svecano otvoren za posetioce novembra iste godine. “Banatska kuca” је poretvorena u etno muzej sa izlozbenim prostorom smestenim na 80т’ rasporedenih u dve prostorije, veliku (gostinsku) i таlи sobu, zatim dnevnu sobu, trem i poredvorje. U okviru izlozbenog prostora postavljena je kolekcija od preko 200 predmetanarodne nosnje Rumuna iz Vojvodine, tkaninam staqrog nametaja, poljoprivredno, stocarskog i zanatskog oruda kao i slike umetnika naive. Od 2004. godine etnografski prostor “Banatske kuce”је oplemenjen crkvom brvnarom -jedinom rumunskom crkvom izgradenom od drveta u srpskom banatu. Crkva је poklon od donacije ljudi dobre volje iz zupanije Karas – Severin iz Rumunije. “Banatska kuca” organizuje brojne kulturne i folklorne manifestacije, tematske izlozbe, izlozbe muzeja Vojvodine, kao i privatnih zbirki slikaram majstora starih zanata, kolekcionara starih predmeta i knjiga i predmeta narodne umetnosti.

Pogledaj

Kalendar manifestacija